Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r."

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task "Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2015."

 

 

                                                                                          

23. Filmové babí léto - závěrečná tisková zpráva

Datum a místo: 7. – 11. října 2015, kino Bystřice, kino Kosmos Třinec

 

Oficiální webové stránky: www.filmovebabileto.cz  

 

Pořadatel: Klub kultury o.p.s.

 

Dramaturgie: Miloš Máca – česká a slovenská část, Grzegorz Pieńkowski – polská část, Tadeusz Wantuła – dohled nad dramaturgií.

 

Slavnostní zahájení proběhlo 7.10.2015 v 18:30 v kině Bystřice při příležitosti vernisáže výstavy obrazů Jana Rusnoka, jednak za účasti samotného autora a jednak za účasti také starosty obce Bystřice Romana Wróbela.

 

Výsledky soutěže debutů:Soutěže debutů se letos zúčastnilo rekordních 12 filmů, z toho 6 českých, 5 polských a 1 slovenský: David (CZ, r. Jan Těšitel, 2015, krátce po premiéře), Domácí péče (CZ, r. Slávek Horák, 2015), Gangster Ka (CZ, r. Jan Pachl, 2015, krátce po premiéře), Chemia (PL, r. Bartosz Prokopowicz, 2015), Koza(SK/CZ, r. Ivan Ostrochovský, 2015, distribuční předpremiéra), Między nami dobrze jest(PL, r. Dorota Masłowska, Grzegorz Jarzyna, 2015), MY 2 (CZ, r. Slobodanka Radun, 2014), Nenasytná Tiffany (CZ, r. Andy Fehu, 2015), Piąte. Nie odchodź! (PL, Katarzyna Jungowska, 2015, česká premiéra), Prach (CZ, r. Vít Zapletal, 2015, distribuční předpremiéra), Sprawiedliwy(PL, Michał Szczerbic, 2015, česká premiéra), Żyć nie umierać (PL, r. Maciej Migas, 2015, česká premiéra).

 

Vyhlášení výsledků proběhlo v sobotu 10.10.2015 v kině Bystřice před koncertem Piotra Bukartyka a jeho skupiny. Porota ve složení Peter Dubecký (předseda poroty), Jan Kastner, Andrzej Kawala, Piotr Kotowski, Jiří Králík, Peter Michalovič a Tadeusz Wantuła zvolila vítězný snímek, kterým se stal jediný slovenský zástupce v soutěži, film Koza autora Ivana Ostrochovského. Udělena byla i cena diváků, jejímž držitelem je pro letošek polský film Piąte. Nie odchodź!režisérky Katarzyny Jungowske.

 

Dalšími sekcemi festivalu byly již tradičně Hity sezóny, v jejichž rámci bylo uvedeno 5 polských filmů a jeden rumunský s českou koprodukcí, a také retrospektiva, která letos byla věnována hudebním filmům (nikoliv muzikálům), konkrétně dílům, kde výraznou složku tvoří muzika výrazného interpreta české, slovenské nebo polské populární hudební scény - jednalo se o projekce s hudbou např. Pražského výběru, Elánu nebo skupiny Džem.

 

Doprovodný program: Školní představení, diskusní panely, tradiční setkání na Trojmezí, výstava obrazů Jana Rusnoka, recitál Krystyny Skalické, koncert Piotra Bukartyka s kapelou.

 

Úvody k filmům a moderování setkání s tvůrci: Miloš Máca, Grzegorz Pieńkowski, Martina Zajacová.

 

Celkem 27 filmů, 2 koncerty, 1 výstava

 

Festival děkuje všem hostům za jejich návštěvu a milou společnost.

 

Poděkování patří rovněž starostovi obce Bystřice Romanu Wróbelovi, personálu kina Bystřice a třineckého kina Kosmos, jakož i všem členům štábu a dobrovolníkům za jejich trpělivost a obětavou práci.

 

Festival děkuje v neposlední řadě všem partnerům a sponzorům, bez jejichž pomoci by se akce neobešla.

 

Poděkování patří také všem divákům, kteří filmové i nefilmové kulturní projekce navštívili.

 

Kontakty:

 

Tadeusz Wantuła

ředitel festivalu

tadwan@email.cz

tel: 602 709 997

 

Miloš Máca

dramaturg

mulosz@yahoo.com

tel: 737 25 88 25

 

Grzegorz Pieńkowski

dramaturg

grzegorz.pienkowski@pfdkf.pl

tel: +48 605 254 259

 

V Třinci dne 12.10.2015

 

Miloš Máca, 23. Filmové babí léto

23. ročník Filmového babího léta připraven

Již podruhé bude hlavním centrem dění festivalu Filmové babí léto malebné kino v Bystřici. Dalším projekčním místem zůstává třinecké kino Kosmos, kde se odehrají zejména studentská představení. Jak už je zřejmé z plakátu festivalu, letos pořádáme již 23. ročník a odbude se ve dnech 7. - 11. října.

 

Jako vždy pro Vás máme již nachystaný bohatý filmový program, skládající se ze Soutěže debutových filmů z Polska, České republiky a Slovenska. Ze stejných zemí jsme vybrali nejzajímavější tzv. Hity sezóny - v letošním roce jsme se zaměřili na ty, které dosud nebyly šířeji uvedeny v českých kinech, naopak pokud jde o snímky, které již byly bez problémů k dispozici v české distribuci, u nich jsme předpokládali, že náš divák už je absolvoval. Tradiční sekcí je také retrospektiva, které letos věnujeme hudebním filmům (nikoliv muzikálům), konkrétně dílům, kde výraznou složku tvoří muzika výrazného interpreta české, slovenské nebo polské populární hudební scény - můžete se těšit na projekce s hudbou např. Pražského výběru, Elánu nebo skupiny Džem.

 

V rámci festivalu se můžete těšit na tyto zařízené filmy:

 

V sekci "Soutěž debutů":

 

MY 2 (CZ, r. Slobodanka Radun)

Domácí péče (CZ, r. Slávek Horák)

Prach (CZ, r. Vít Zapletal) - distribuční předpremiéra

David (CZ, r. Jan Těšitel) - krátce po premiéře

Gangster Ka (CZ, r. Jan Pachl) - krátce po premiéře

Nenasytná Tiffany (CZ, r. Andy Fehu)

Koza (SK/CZ, r. Ivan Ostrochovský) - distribuční předpremiéra

Kebab i horoskop (PL, r. Grzegorz Jaroszuk) - distribuční předpremiéra

Między nami dobrze jest (PL, r. Dorota Masłowska, Grzegorz Jarzyna) - distribučnípředpremiéra

Sprawiedliwy (PL, Michał Szczerbic) - česká premiéra

Piąte. Nie odchodź! (PL, Katarzyna Jungowska) - česká premiéra

Żyć nie umierać (PL, r. Maciej Migas) - česká premiéra

 

V sekci "Hity sezóny":

 

Aferim! (Rumunsko/CZ, r. Radu Jude)

Body/Ciało (PL, r. Małgorzata Szumowska)

Fotograf (PL, r. Waldemar Krzystek)

Bogowie (PL, r. Łukasz Palkowski)

Pani z przedszkola (PL, r. Marcin Krzyształowicz)

Carte Blanche (PL, r. Jacek Lusiński)

 

V sekci "Retrospektiva":

 

Skazany na bluesa (PL, r. Jan Kidawa-Błoński, 2015)

Jesteś bogiem (PL, r. Leszek Dawid, 2012)

Pražákům, těm je hej (CZ, r. Karel Smyczek, Michael Kocáb, 1991)

Hledám dům holubí (CZ, r. Věra Plívová-Šimková, 1985)

Rabaka (SK, r. Dušan Rapoš, 1989)

 

Trailery k jmenovaným filmům naleznete v záložce Ukázky filmů.

 

Z dosud potvrzených hostů se můžete těšit na Alenu Mihulovou (herečku ve filmu Domácí péče, oceněnou cenou pro nejlepší herecký výkon na letošním MFF v Karlových Varech), Slobodanku Radun (režisérku filmu MY 2), Víta Zapletala (režiséra filmu Prach), Jana Těšitele (režiséra filmu David), Andyho Fehu (režiséra filmu Nenasytná Tiffany),  Macieje Migase (režiséra filmu Żyć nie umierać) a další, se kterými neustále jednáme.

 

Denní program bude k dispozici během několika dnů na těchto webových stránkách!

 

Jako každoročně festival chystá také doprovodné akce, z nichž nejdůležitější jsou Setkání na trojmezí, diskuze s tvůrci a producenty a besídky. V rámci doprovodného programu proběhne rovněž recitál Krystyny Skalické, koncert Piotra Bukartyka s kapelou a výstava obrazů Jana Rusnoka. Podrobnosti v záložce Doprovodný program.

 

V záložce Porota naleznete složení letošní odborné poroty, která bude rozhodovat o vítězi soutěže debutů. Stejně jako v uplynulých letech se budou na rozhodování podílet i diváci, jejichž hlasování rozhodne o vítězi divácké ceny.

 

Jelikož některé záležitosti jsou námi neovlivnitelné, vyhrazujeme si tímto zároveň případné změny v avizovaných filmech či hostech.

 

 

Miloš Máca, mulosz@yahoo.com, +420 737 25 88 25

 

23. Filmové babí léto - 7-11. 10. 2015 - Bystřice

Podrobnosti o festivalu doplníme v nejbližší době.